Wirtualny świat jest pełen pułapek na najmłodszych
pixabay
Uważaj na...

Wirtualny świat jest pełen pułapek na najmłodszych

Wirtualny świat jest pełen pułapek na najmłodszych

Według badań Ipsosu dla Google z 2021 r., w czasie pandemii czas korzystania z internetu przez dziecko wydłużył się aż o 1,5 godz. dziennie

Dzieci coraz więcej czasu spędzają w przestrzeni wirtualnej. Nauka zdalna i rosnąca popularność wszelkich komunikatorów oraz stron internetowych serwujących lekkie, łatwo przyswajalne, choć rzadko mądre i wartościowe treści sprawiają, że najmłodszych coraz trudniej oderwać od ekranów urządzeń elektronicznych. Generuje to wiele zagrożeń, o których wiedzę powinni zdobywać i poszerzać wszyscy odpowiedzialni opiekunowie i wychowawcy młodych pokoleń w XXI w.
Według badań Ipsosu przeprowadzonych dla firmy Google w 2021 r., w czasie pandemii
statystyczny czas korzystania z internetu przez osobę nieletnią wydłużył się aż o 1,5 godz. dziennie. To samo badanie wskazuje, że aż jedna trzecia wszelkich aktywności podejmowanych przez nastolatków w wieku 12–15 lat dotyczy działań w sieci. Innymi słowy, nastolatek w ciągu dnia najwięcej czasu spędza na przeglądaniu bądź umieszczaniu treści w internecie, więcej niż przeznacza na jedzenie, naukę, zabawę na świeżym powietrzu czy kontakty międzyludzkie realizowane w świecie realnym.
Rodzice lepiej pilnują, ale...
Co krzepiące, badania pokazują także, że rośnie świadomość rodziców dotycząca zagrożeń, jakie czyhają na młodych ludzi w internecie. Opiekunowie coraz częściej starają się kontrolować, w jaki sposób ich podopieczni spędzają czas, korzystając z sieci, jakie treści odbierają lub jakie sami kolportują. Niestety inne narastające zjawiska wskazują, że ta kontrola, opieka i edukacja o bezpiecznym korzystaniu zsieci powinny być stale rozszerzane, bo z rosnącej aktywności małoletnich w internecie zdają sobie sprawę także osoby, które chcą dzieci krzywdzić. Policja na całym świecie, w tym także w Polsce, coraz częściej
zatrzymuje osoby, które fałszują swoją tożsamość w sieci i w ten sposób starają się skłonić dzieci do zachowań satysfakcjonujących pedofilów. Do zatrzymań najczęściej dochodzi w tych przypadkach, gdy odpowiednio wcześniej zareaguje rodzic, który przejmie korespondencję prowadzoną przez grasującego w sieci pedofila, nawiązaną
z jego dzieckiem. Natomiast wciąż otwarte pozostaje pytanie, jak wiele tego typu spraw nie zostaje wykrytych lub zostaje wykrytych zbyt późno, gdy doszło już na przykład do sytuacji, w której dziecko zostało zmanipulowane.                                  
To nie jestniewinna zabawa
Dorośli powinni pamiętać, że krzywda wyrządzona dziecku za pośrednictwem komunikatorów internetowych może się stać dla niego piętnem na całe życie, a często prowadzić do załamania nerwowego, depresji czy nawet samobójstwa.
Odarte z godności dziecko łatwo staje się obiektem szyderstw ze strony rówieśników, gdy intymne zdjęcia czy filmy zawierające gorszące sceny trafiają do sieci i rozchodzą się w tempie lawinowym wśród bliższych i dalszych znajomych. Kluczową rolę w usuwaniu skutków takich przestępstw odgrywa pomoc psychologiczna i tu zawsze warto przypomnieć, że osoby, których nie stać na korzystanie z płatnych świadczeń, mogą się zwrócić po bezpłatną pomoc do miejsc świadczenia pomocy, działających w ramach ogólnopolskiej
Sieci Pomocy Osobom Pokrzywdzonym, finansowanej ze środków Funduszu Sprawiedliwości. Jednym z podstawowych zadań realizowanych z pieniędzy, jakie zasilają Fundusz, jest pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem, świadkom oraz osobom im najbliższym, w tym także dzieciom i młodzieży.

Po pomoc w ramach Funduszu Sprawiedliwości można się zgłosić bezpośrednio do jednego z Okręgowych Ośrodków lub Lokalnego Punktu Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem, tworzących ogólnopolską Sieć Pomocy Osobom Pokrzywdzonym, lub telefonicznie za pomocą Linii Pomocy Pokrzywdzonym pod nr telefonu222 309 900, lub przez skrzynkę pocztową info@numersos.pl.

Koszt połączenia z numerem jest analogiczny do połączenia z każdym numerem stacjonarnym (wg stawki operatora). Jednocześnie więcej sposobów kontaktu można znaleźć na stronie www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl, gdzie m.in. zamieszczono wykaz kilkuset placówek w całej Polsce, które tworzą ogólnopolską Sieć Pomocy Osobom Pokrzywdzonym.