Rozłącz się, to oszust!
pixabay
Uważaj na...

Rozłącz się, to oszust!

Rozłącz się, to oszust!

Te słowa policjanci powtarzają seniorom jak mantrę.

Ofiarą oszustów może stać się każdy, nie tylko osoby starsze, dlatego warto ostrzegać i rozmawiać o tym, jak bezpiecznie postępować w przypadku telefonicznej informacji o wypadku krewnego. Modelowe szkolenie przeprowadzili ostatnio lubuscy policjanci, którzy spotkali się z seniorami z ,,Klubu Senior+”

Bezpieczeństwo osób starszych jest bardzo ważne, dlatego lubuscy policjanci nie przestają ostrzegać przed działaniem oszustów, którzy właśnie seniorów najczęściej obierają za swój cel. Komunikaty prasowe, spotkania i debaty z seniorami to nieodłączna forma działań prewencyjnych. Rozmowy o metodach ,,na wnuczka”, na policjanta”, ,,na pracownika banku” i wskazanie mechanizmu działania oszusta, są bardzo ważne. W ten sposób funkcjonariusze ostrzegają przed utratą pieniędzy, a często oszczędności całego życia.

Jedno z takich spotkań odbyło się 25 stycznia 2023 w ,,Klubie Senior +” w Lubsku. W miłej atmosferze policjanci rozmawiali z seniorami o tym jak działają przestępcy oraz o tym jak się przed nimi uchronić. Jednym z zaproszonych gości był Dyrektor Oddziału Banku PKO Bank Polski w Lubsku pan Artur Zieliński, który opowiedział uczestnikom o sytuacjach, do których  dochodzi w banku. Bardzo często pracownicy zapobiegają przekazaniu pieniędzy oszustom. Są to trudne sytuacje, bo zmanipulowane osoby nie chcą rozmawiać z pracownikiem i powiedzieć co tak naprawdę się wydarzyło. Seniorzy bardzo aktywnie uczestniczyli w debacie i sami podawali przykłady z życia wzięte. Takiej profilaktyki nigdy nie jest za wiele. Warto przestrzegać i kształtować właściwe mechanizmy postępowania w przypadku na przykład kontaktu telefonicznego z oszustem.

Przestrzegając kilku podstawowych zasad możemy uchronić się przed utratą gotówki:
- rozłącz się w sytuacji, kiedy osoba, która dzwoni do ciebie prosi o podanie numeru PESEL,
- rozłącz się, kiedy rozmówca podaje się za policjanta i mówi, że ktoś z twoich bliskich miał wypadek i potrzebna jest gotówka,
- nigdy nikomu nie podawaj danych logowania do swojego konta internetowego,
- chroń swoje dane osobowe,
- nie klikaj żadnych linków w wiadomości przesłanej sms-em, za pośrednictwem komunikatora, czy e-maila: odsyłacze te często prowadzą do sfałszowanych stron lub stron zainfekowanych szkodliwymi programami.

Oszuści potrafią posunąć się do różnych kłamstw oraz nieprawdziwych historii, które mogą w pierwszej chwili wydać się autentyczne. Ich ofiarą może stać się każdy, nie tylko osoby starsze. Dlatego przypominamy, że prokuratorzy lub policjanci nigdy nie proszą o gotówkę, a także nie informują o swoich działaniach. Pozostańmy czujni i nieufni, aby nie stracić swoich oszczędności.

nadkomisarz Aneta Berestecka

Komenda Powiatowa Policji w Żarach