Po alkoholu na hulajnogę? Mandat 2,5 tysiąca złotych!
pixabay
Aktualności

Po alkoholu na hulajnogę? Mandat 2,5 tysiąca złotych!

Po alkoholu na hulajnogę? Mandat 2,5 tysiąca złotych!

Zespół StopPrzestepczosci.pl
Zespół StopPrzestepczosci.pl

Uwaga! Po spożyciu alkoholu nie tylko nie wolno kierować autem czy rowerem, ale także jeździć na hulajnodze. Warto o tym pamiętać!

W pierwszą sobotę listopada policjanci z Bydgoszczy zatrzymali aż czterech użytkowników hulajnóg, którzy kierowali nimi w stanie nietrzeźwości. Dla dwóch z nich zakończyło się to mandatem karnym w wysokości 2500 złotych, a dla dwóch pozostałych finałem będzie sprawa w sądzie.

Za kierowanie hulajnogą pod wpływem alkoholu ustawodawca przewidział mandat karny w wysokości 2500 tysiąca złotych. W przypadku odmowy jego przyjęcia sprawa zostaje skierowana do sądu. Niedozwolone jest również przewożenie dodatkowych osób na hulajnodze.

Taką świadomość musieli mieć młodzi mężczyźni (w tym jeden nieletni), którzy w miniony weekend korzystali z hulajnóg na terenie Bydgoszczy.Pierwszy z nich, 21-letni bydgoszczanin, został zatrzymany do kontroli w minioną sobotę (05.11.2022) około 0:55 na ulicy Magdzińskiego, gdy przewoził dwóch swoich kolegów. Podczas legitymowania okazało się, że mężczyzna wcześniej spożywał alkohol. Przeprowadzone badanie wykazało 1,2 promila alkoholu w organizmie. Za wykroczenie to został ukarany mandatem karnym, natomiast za przewożenie osób pouczony.Niemal godzinę później, o 1:40, policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli mężczyznę na hulajnodze jadącego ulicą Jagiellońską. Chwilę później okazało się, że 24-latek kierował jednośladem mając 0,8 promila alkoholu w organizmie. Dla bydgoszczanina ta sytuacja zakończyła się również mandatem.

Inny finał miała sytuacja na ulicy Bernardyńskiej. Około 3:40 policjanci z bydgoskiej „drogówki” legitymowali dwóch mężczyzn, którzy chwilę wcześniej przemieszczali się hulajnogą. W trakcie czynności obaj mężczyźni byli wulgarni i używali niecenzuralnych słów. Ich poczynania nagrał miejski monitoring więc mimo przedstawianej innej wersji policjanci wiedzieli, że hulajnogą jechał 18-latek, a jego pasażerem był o rok starszy kolega. W tej sprawie policjanci sporządzili dokumentację do skierowania wniosku o ukaranie do sądu. Również w kwestii używania słów nieprzyzwoitych.

Ostatnie zdarzenie z tego dnia z udziałem użytkownika hulajnogi elektrycznej dotyczy 16-latka. W jego sprawie policjanci otrzymali zgłoszenie około 20:50. Kobieta jadąca samochodem ulicą Chodkiewicza zauważyła leżącego na chodniku mężczyznę, a obok niego hulajnogę. Postanowiła zatrzymać auto i udzielić pomocy. Gdy jej się to nie udało zadzwoniła po pomoc. Na miejscu 16-latkiem zajęli się policjanci ze Śródmieścia, którzy przewieźli nastolatka do szpitala na badania, ale również sprawdzili jego trzeźwość. Przeprowadzone badanie alkomatem wykazało 1,7 promila alkoholu w organizmie chłopaka. Patrol skontaktował się telefonicznie z ojcem 16-latka, który dotarł do szpitala i tam zaopiekował się synem. Policjanci sporządzili z tej sytuacji dokumentację, która trafi do sądu. Zważywszy na wiek użytkownika hulajnogi będzie to sąd rodzinny.

kom. Lidia Kowalska/policja.pl