Krótki poradnik bezpiecznego internauty
Pixabay
Uważaj na...

Krótki poradnik bezpiecznego internauty

Krótki poradnik bezpiecznego internauty

Warto przyswoić sobie 9 poniższych zasad:

Kradzieże przez internet

1.      Logując się do banku lub robiąc zakupy nie korzystaj z publicznych sieci internetowych, dostępnych bez kodów zabezpieczających. Do przelewów i zakupów używaj swojego komputera lub smartfona.

2.      Nigdy nie podawaj nikomu loginów ani haseł do bankowości elektronicznej. Żaden bank nigdy o to nie poprosi. Nie otwieraj linków w wiadomościach pochodzących rzekomo z banku. Wcześniej potwierdź czy bank rzeczywiście kierował do Ciebie jakąkolwiek korespondencję.

3.      Pamiętaj, że każda strona banku i sklepu, przez którą dokonujesz płatności powinna mieć w polu adresowym rysunek zamkniętej kłódki, a następnie prefiks https. Tylko takie strony są zaszyfrowane, czyli odpowiednio zabezpieczone.

Fałszywe informacje

1.      Fejki to nie tylko fałszywe informacje ze świata polityki, oszuści tworzą je także, aby wyłudzić dane i pieniądze.

2.      Przede wszystkim zweryfikuj zgodność tytułu z treścią. Jeśli dostałeś informację, że coś wygrałeś, to dlaczego chcą, byś jeszcze za to płacił? A jeśli nie grałeś świadomie w żadnym konkursie, to z pewnością nic nie wygrałeś, a jesteś obiektem próby wyłudzenia danych.

3.      Zawsze spróbuj zweryfikować podmiot – autora informacji. Jeśli ktoś ma dla Ciebie super ofertę, powinien się wyraźnie i jasno podpisać. Weryfikuj autora i sprawdzaj, czy ktoś już wcześniej nie rozpoznał oszustwa weryfikując treść.

 

Wrażliwe i poufne dane

1.      Pamiętaj, że w internecie nic nie ginie. Zastanów się dwa razy zanim wstawisz jakieś zdjęcie lub opublikujesz wpis w mediach społecznościowych. Być może zdradzisz w ten sposób o sobie coś, co tak naprawdę chciałbyś zachować w tajemnicy.

2.      Nie chwal się w internecie przesadnie wystawnym życiem, nie prowokuj w ten sposób „amatorów cudzej własności”, którzy dziś najczęściej w sieci wyszukują swoje ofiary.

3.      Jeśli jesteś na wakacjach nie informuj całego świata przez internet, że Twój modnie urządzony dom stoi teraz pusty. Wakacyjne wspomnienia opublikuj w internecie po powrocie.