Jak bezpiecznie kupować w internecie
pixabay
Uważaj na...

Jak bezpiecznie kupować w internecie

Jak bezpiecznie kupować w internecie

Rady Interpolu, Biura do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji i NASK, jak nie dać się przestępcom wykorzystującym pandemię

1.Przed zakupami w internecie (artykułów medycznych, elektroniki, odzieży itp.) zweryfikuj firmę lub osobę oferującą produkty i sprawdź opinie w internecie.

2. Uważaj na fałszywe strony internetowe – przestępcy często używają adresu internetowego, który wygląda prawie identycznie jak prawdziwy, np. „abc.org” zamiast „abc.com”.

3. Zachowaj ostrożność, jeśli zostaniesz poproszony o dokonanie płatności na konto bankowe zlokalizowane w innym kraju niż siedziba firmy.

4.Nie klikaj linków ani nie otwieraj załączników, których się nie spodziewasz lub które pochodzą od nieznanego nadawcy.

5. Uważaj na niechciane e-maile oferujące sprzęt medyczny lub proszące o podanie danych osobowych w celu przeprowadzenia badań lekarskich – legalne instytucje ochrony zdrowia zwykle nie kontaktują się w ten sposób.

6. Jeśli uważasz, że padłeś ofiarą oszustwa, natychmiast powiadom swój bank lub dostawcę usług płatniczych, aby można było wstrzymać płatność, i złóż zawiadomienie w najbliższej jednostce policji.

Źródło: kgp.gov.pl